Powrót Konferencja "Prędkość – fakty i mity”

Ikona artykułu

W dniu 8 maja 2017 roku w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym odbyła się konferencja z udziałem ekspertów i dziennikarzy inaugurująca IV Globalny Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (8-14 maja 2017r.) – inicjatywę zorganizowaną pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Tegoroczna edycja skupiona jest wokół problemu nadmiernej prędkości.

Nadmierna i niedostosowana do warunków na drodze prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych – zgonów i urazów, stanowiąc ponad 1/3 wszystkich ofiar wypadków w krajach wysokorozwiniętych.

Organizatorem konferencji był Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, czyli instytucje, które na co dzień zmagają się z zagadnieniem przekraczania przez kierowców dopuszczalnej prędkości.

Po uroczystym otwarciu konferencji w ramach słowa wstępnego wystąpił Pan Konrad Romik - Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który przywitał zaproszonych gości. W roli gospodarza wystąpił Pan Marek Konkolewski Dyrektor CANARD.

Podczas panelu wystąpień Pan Marek Konkolewski Dyrektor CANARD zwrócił szczególną uwagę na udział Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym  w systemie BRD w Polsce i bezpośrednie oddziaływanie na świadomość kierujących pojazdami w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości, po czym nastąpiła prezentacja stacjonarnych urządzeń rejestrujących jakimi dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, rozwiewając wszelkie wątpliwości odnośnie ich funkcjonowania.

Pan Mariusz Ciarka - Rzecznik Prasowy Komendy Głównej Policji, w swym wystąpieniu przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście niedostosowania prędkości do warunków ruchu, natomiast  Pan Robert Gałązkowski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego opisał wpływ nadmiernej prędkości na skutki medyczne na życie i zdrowie człowieka.

Wśród prelegentów znalazła się również Pani Paulina Karwowska  ze Światowej Organizacji Zdrowia, jak też Pan Bartłomiej Morzycki – Prezes Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pani Anna Zielińska z  Instytut Transportu Samochodowego, która zaprezentowała wyniki badań pomiarów prędkości w miejscach funkcjonowania fotoradarów oraz Pani Barbara Król - Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która przybliżyła rolę edukacji w działaniach prewencyjnych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na polskich drogach.