Powrót Fotoradary wracają na warszawskie drogi – będzie bezpieczniej

 

Po ponad rocznej przerwie fotoradary znów będą wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa na drogach stolicy. Na mocy zawartej w grudniu 2016 r. umowy pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego a miastem stołecznym Warszawa, GITD przejął od warszawskiego samorządu łącznie 23 fotoradary, które do końca 2015 r. były wykorzystywane przez stołeczną Straż Miejską. Warto podkreślić, iż jednym z warunków przejęcia urządzeń był ich stan techniczny, który został sprawdzony przez specjalistów z CANARD jeszcze przed formalnym przekazaniem sprzętu do Inspekcji.

 

Od piątku 14 kwietnia 2017 r. funkcjonowanie rozpoczęło 20 urządzeń rejestrujących. Jednocześnie, pozostałych kilka urządzeń będzie uruchamianych sukcesywnie wraz z zakończeniem wszelkich dodatkowych prac, niezbędnych do przeprowadzenia przed ich ponowną instalacją.

 

Uruchomienie urządzeń wymagało skoordynowania szeregu prac, często niewidocznych na pierwszy rzut oka. Poza kwestiami technicznymi, takimi jak integracja przejętego sprzętu z CPD CANARD – system teleinformatyczny wykorzystywany w Inspekcji Transportu Drogowego, wspierającym procedowanie spraw o wykroczenia w ruchu drogowym oraz zarządzanie infrastrukturą kontrolną, niezbędne było przeprowadzenie wszelkich formalności, począwszy od ustalenia nowej organizacji ruchu w miejscach objętych kontrolą i zamontowania znaków D-51, informujących kierowców o prowadzonym pomiarze, na dostarczeniu do fotoradarów energii elektrycznej skończywszy.

 

„Sprawne przeprowadzenie wszelkich procedur wymagało współpracy pomiędzy Inspekcją Transportu Drogowego a innymi podmiotami i organami. Udało nam się uruchomić urządzenia w rekordowym czasie. Jak najszybsze przywrócenie nadzoru nad ruchem drogowym w najbardziej newralgicznych miejscach stolicy było naszym absolutnym priorytetem” – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami Marek Konkolewski – Dyrektor CANARD GITD.

 

Tym samym wspomniane urządzenia dołączyły do ogólnopolskiego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w tym do kilku fotoradarów wykorzystywanych już wcześniej przez Inspekcję na terenie Warszawy.Lokalizacje uruchamianych fotoradarów (20 urządzeń):

ul. Sobieskiego 1

ul. Sobieskiego 2

ul. Witosa

ul. Sikorskiego

ul. Zamieniecka

ul. Ostrobramska

ul. Fieldorfa

aleja Krakowska

ul. 17 stycznia

ul. Grójecka

ul. Dickensa

ul. Modlińska 1

ul. Modlińska 2

ul. Radzymińska

ul. Spacerowa

Most Gdański

ul. Armii Krajowej

aleja KEN

ul. Trakt Brzeski

ul. Batorego/Aleja Niepodległości