Powrót Szczecin, Brzeziny, Moderówka – nowe miejsca fotoradarów

Ikona artykułu

Już dzień po uruchomieniu, fotoradar w Szczecinie uchwycił osobówkę pędzącą ponad 100 km/h. Kierowców ze zbyt ciężką nogą rejestruje też uruchomiony wczoraj fotoradar w Moderówce w woj. podkarpackim. Niebawem mieszkańcy Brzezin w woj. lubelskim również odetchną z ulgą – kończą się testy ustawionego tam fotoradaru.

 

                            Zdjęcie z fotoradaru. Osobowy Citroen na jezdni.

 

 

Włączony w piątek (18 grudnia) fotoradar w Szczecinie przy ul. Szosa Stargardzka to czwarte urządzenie pracujące w tym mieście. Miejsce objęto nadzorem ze względu na dużą liczbę zdarzeń drogowych. To niebezpieczny odcinek drogi krajowej prowadzącej do miasta.  W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania urządzenie zarejestrowało prawie 800 wykroczeń. Większość z nich to przekroczenia dopuszczalnej prędkości 50 km/h średnio o 23 km/h. Za takie wykroczenie kierującemu grozi grzywna w wysokości od 100 do 200 zł oraz 4 punkty karne. Dużo większą karę zapłaci kierujący samochodem osobowym, który w sobotę (19 grudnia) jechał z prędkością 106 km/h. Ze względu na to, że jest to obszar zabudowany straci również prawo jazdy na trzy miesiące.

 

W środę (30 grudnia) aktywowano fotoradar w Moderówce w gminie Jedlicze. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w powiecie krośnieńskim. O postawienie fotoradaru zabiegał samorząd Gminy Jedlicze. W tej miejscowości dochodziło do wielu kolizji i wypadków drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym. W czerwcu tego roku w wypadku zginął tam 20-letni mężczyzna. Urządzenie dyscyplinować będzie tych kierujących, którzy jadą przez miasto nie bacząc na ograniczenie prędkości. Fotoradar stoi w centrum Moderówki obok przejścia dla pieszych prowadzącego do szkoły i pobliskiego stadionu. Nadmierna prędkość jest wciąż w Polsce główną przyczyną zdarzeń drogowych, więc zamontowany tam fotoradar ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta, ale też i samych kierujących.

 

Natomiast w fazie testów znajduje się fotoradar zamontowany na DK82 w Brzezinach, w woj. lubelskim. Jest to urządzenie przeniesione z Trojanowa, gdzie dawnej przebiegała DK17, którą zastąpiła droga S-17. Koszty przeniesienia fotoradaru pokryła Gmina Puchaczów, która wnioskowała również o jego instalację. W związku z licznymi kolizjami i wypadkami lokalizacja została również wytypowana do objęcia nadzorem przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. Fotoradar ma poprawić bezpieczeństwo w miejscowości Brzeziny, przez które przebiega droga krajowa łącząca Lublin z Włodawą. Planuje się, że w trybie rejestracji naruszeń fotoradar zacznie działać w ciągu najbliższych dni.

 

Fotoradar stojący przy drodze w Moderówce   Fotoradar stojący przy drodze w Moderówce

 

Operator urządzeń stojący przy fotoradarze w Brzezinach    Fotoradar stojący przy drodze w Brzezinach