Powrót

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zaprasza na piknik – „Bezpiecznie na drogach”

W niedzielę, 14 czerwca w godzinach 10:00-18:00, na terenie Autodromu Automobilklubu Polski przy ul. Powstańców Śląskich 127 na warszawskim Bemowie odbędzie się piknik informacyjny „Bezpiecznie na drogach”. Wydarzenie ma na celu promocję Projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Odwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć urządzenia do pomiaru prędkości i pojazdy ITD, które zostały zakupione w związku z realizacją wyżej wymienionego projektu. Gospodarze pikniku przewidzieli ponadto szereg innych atrakcji, takich jak: pokazy drogi hamowania, przeprowadzane przez kierowcę rajdowego Tomasza Kuchara oraz koncert zespołu PIERSI.

 

W drugą niedzielę czerwca teren Autodromu Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie zamieni się w wielkie centrum bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na wszystkie osoby, które w tym dniu zdecydują się wziąć udział w pikniku informacyjnym „Bezpiecznie
na drogach” czeka wiele niespodzianek i drogowych atrakcji.

 

Pierwszą z nich będzie rozbudowana ekspozycja GITD. Na stoisku ITD zaprezentowane zostaną m.in. stacjonarne urządzenia rejestrujące prędkość, kamera wchodząca w skład zestawów do monitoringu przejazdu na czerwonym świetle oraz pojazd wyposażony
w mobilne urządzenie rejestrujące. Ponadto uczestnicy pikniku będą mieli okazję zapoznać się z przebiegiem realizacji Projektu POIiŚ, oglądając zdjęcia, filmy i inne materiały przygotowane przez organizatorów wydarzenia. Każdy, kto zdecyduje się przyjechać na piknik własnym samochodem, będzie miał możliwość sprawdzenia stanu technicznego swojego pojazdu na Mobilnej Stacji Kontroli, która na co dzień wykorzystywana jest przez inspektorów ITD przy realizacji czynności kontrolnych.

 

Sympatycy mocnych wrażeń będą mieli również możliwość skorzystania m.in. z symulatora zderzeń, trenażera czasu reakcji czy symulatora dachowania, które przygotowane zostaną przez oficjalnego partnera wydarzenia – Instytut Transportu Samochodowego. Dzięki nim, każdy na własnej skórze będzie mógł przekonać się czym grozi niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

 

Na terenie Autodromu Autombilklubu Polski działać będzie także płyta poślizgowa.
Pod czujnym okiem instruktorów techniki jazdy chętni będą mieli okazję sprawdzić jak zachowuje się pojazd podczas niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak deszcz czy gołoledź.

 

W programie pikniku zaplanowano spotkanie z czołowym polskim kierowcą rajdowym
– Tomaszem Kucharem. Wspólnie z instruktorami Akademii Bezpiecznej Jazdy przeprowadzi on pokazy drogi hamowania. Oprócz tego przez cały dzień organizowane będą konkursy, w których będzie można wygrać przejazd samochodem rajdowym Subaru Impreza,
którym Tomasz Kuchar kilkukrotnie zdobył pierwsze miejsce w Rajdzie Barbórka.

 

Na pikniku nie zabraknie również ratowników medycznych, którzy przeprowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy wraz z symulacją ewakuacji osób poszkodowanych w wypadku drogowym.

 

Organizatorzy wydarzenia zadbali także o atrakcje dla najmłodszych. W specjalnie przygotowanej dla nich strefie Fundacja ANIKAR będzie prowadzić tzw. „Szpital dla pluszaków”. Dzieci będą mogły przynieść własną zabawkę lub zająć się „pacjentami” na miejscu. Na pluszaki będzie czekał specjalistyczny personel medyczny wraz ze sprzętem do ratowania życia. Dodatkowo dla najmłodszych organizator przygotował edukacyjne gry plenerowe uczące bezpiecznych zachowań na drodze. Ponadto, dzieci będą mogły zapoznać się ze znakami drogowymi oraz otrzymać na stoisku CANARD materiały informacyjne i elementy odblaskowe, które poprawią ich bezpieczeństwo.

 

Muzyczną gwiazdą pikniku będzie znany polski zespół PIERSI, który rozpocznie swój koncert o 14:00. Partnerami pikniku „Bezpiecznie na drogach” są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Automobilklub Polski, Akademia Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara oraz Fundacja ANIKAR. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie: www.canard.gitd.gov.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/Bezpiecznienadrogach.

 

Plakat promujący piknik