Wpisy oznaczone tagiem konferencja .

„Bezpieczeństwo to MY” - GITD analizuje nastawienie Polaków do systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego było gospodarzem pierwszej ogólnopolskiej konferencji poruszającej kulturowe, społeczne i komunikacyjne aspekty automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Wydarzenie pod nazwą „Bezpieczeństwo to MY” zgromadziło ponad 60 przedstawicieli instytucji, środowisk
i organizacji, związanych z krzewieniem idei bezpieczeństwa ruchu drogowego. Partnerami wydarzenia były stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz instytut badawczy Millward Brown.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Posłowie na Sejm RP, członkowie Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Policji, eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także reprezentanci świata nauki, mediów, sportu
i biznesu, wnoszący duży wkład w poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Punktem wyjścia do dyskusji uczestników Konferencji była prezentacja najnowszych wyników badań, przeprowadzonych przez instytut Millward Brown. Wykazały one w głównej mierze brak spójnego wizerunku fotoradarów w Polsce. Polacy z jednej strony oceniają wizerunek systemu negatywnie (zdecydowanie negatywnie + raczej negatywnie, łącznie 71%), z drugiej aż 66% respondentów uważa fotoradary za istotny element wpływający na poprawę bezpieczeństwa na drogach[1].

W konferencji udział wzięli też przedstawiciele mediów i środowisk lokalnych. Podczas paneli dyskutowali oni z przedstawicielami środowisk, związanych z BRD.

Konferencja „Bezpieczeństwo to MY” była ważną inicjatywą i bardzo silnym impulsem do działania dla wszystkich specjalistów i organizacji, związanych z BRD. Dzięki takim spotkaniom mamy warunki do poznania różnych punktów widzenia, wymiany doświadczeń i podjęcia wspólnych działań – komentuje Bartłomiej Morzycki, Prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Część merytoryczną konferencji uzupełnił pokaz Tomasza Kuchara, polegający na porównaniu drogi zatrzymania się samochodów jadących z prędkością 50 km/h i 70 km/h. Kierowca rajdowy udowodnił, że w momencie gdy oba pojazdy rozpoczynają hamowanie w tym samym punkcie, to w miejscu w którym zatrzyma się pojazd jadący początkowo z prędkością 50km/h, ten drugi, jadący „jedynie” 20km/h szybciej, będzie miał prędkość aż 56 km/h. Uczestnicy konferencji mieli więc okazję przekonać się na żywo, że relatywnie niewielkie przekroczenia prędkości ponad dopuszczalne limity mogą powodować bardzo poważne konsekwencje. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w prezentacji działania symulatora dachowania oraz pokazie wybuchu poduszki powietrznej.

Konferencja „Bezpieczeństwo to MY” była jednym z największych tegorocznych wydarzeń, zrealizowanych przez GITD na rzecz edukacji i podjęcia publicznej debaty w zakresie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu POIiŚ "Budowa Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją video z tego wydarzenia:

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją video z tego wydarzenia: http://youtu.be/0X8510XrRfQ

CANARD na konferencji TISPOL

W dniach 30 września-1 października br. przedstawiciele CANARD wzięli udział w corocznej konferencji TISPOL (European Traffic Police Network), odbywającej się pod hasłem: Road Safety in Europe – Achieving the 2020 Target. Spotkanie było okazją nie tylko do wymiany dotychczasowych doświadczeń, lecz również do zapoznania się z najnowszymi badaniami oraz najlepszymi praktykami z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach otwarcia konferencji jej uczestnicy wysłuchali wystąpienia p. Siobhán O’Brien z Irlandii, która w młodości uległa ciężkiemu wypadkowi drogowemu, zmieniającemu całkowicie jej dotychczasowe życie. Kobieta ta doznając ciężkich obrażeń ciała do dziś musi zmagać się z konsekwencjami swojej niepełnosprawności. Historia p. O’Brien, podczas której nie obyło się bez łez, stanowiła z jednej strony przestrogę przed tragicznymi skutkami wypadków drogowych, z drugiej zaś ukazywała, jak wiele jest wciąż do zrobienia po stronie nie tylko służb, ale również uczestników ruchu drogowego – w ich głowach i mentalności, aby uczynić europejskie drogi bezpieczniejszymi.
Podczas kolejnych sesji prelegenci poruszali istotne kwestie, a jednymi z najważniejszych tematów były: uchwalenie nowej dyrektywy w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów (w tym problem kierowców w podeszłym wieku), elementy wpływające na rozproszenie uwagi kierujących, a także najnowsze rozwiązania technologiczne (w tym ITS) wspierające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeden z referatów dotyczył również zmęczenia za kierownicą, czyli zagadnienia szczególnie istotnego dla zawodowych kierowców. Badania w tym zakresie wskazują, iż deficyt snu pod względem wpływu na kierującego pojazdem jest porównywalny do spożycia przez niego znacznej dawki alkoholu.