Wpisy oznaczone tagiem gitd .

Udział przedstawicieli GITD w I Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki

W dniach 18 – 20 września br. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowany został I Ogólnopolski Kongres Europeistyki.  Niniejsze pionierskie wydarzenie, zaaranżowane zostało przez Instytut Europeistyki UW i miało na celu podsumowanie doświadczeń zdobytych przez dekadę funkcjonowania Polski w strukturach unijnych. Zgromadziło ono najznamienitszych przedstawicieli kadry naukowej i eksperckiej zajmujących się tematyką międzynarodową, reprezentujących państwa całej Europy.

Jako, iż jednym z wymogów akcesji Polski do Unii Europejskiej było powołanie wyspecjalizowanej służby ukierunkowanej na poprawę jakości i bezpieczeństwa w transporcie drogowym, przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wzięli udział w debacie poświęconej zagadnieniom związanym z przepisami prawnymi regulującymi wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych oraz praktykami europejskimi ukierunkowanymi na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze państw UE.

Uczestnikom wydarzenia przybliżone zostały m.in. aktualne inicjatywy współpracy międzynarodowej w obszarze transportu drogowego, jak również regulacje dotyczące dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i warunków jego wykonywania w kontekście uczciwej konkurencji i ochrony praw socjalnych kierowców w transporcie drogowym w Europie. Ponadto omówiono także przykłady współpracy i dobrych praktyk państw europejskich w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym. Problematyka panelu organizowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego pn. „Europa bez granic, czyli rozwój transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego w Unii Europejskiej”  zainteresowała przybyłych gości, co zaowocowało bogatą dyskusją
w trakcie której poruszono wiele aktualnych zagadnień.

 

GITD rozpoczyna unifikację systemu fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczyna proces modernizacji i unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Działanie to wpisuje się w strategię rozwoju budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
W pierwszej fazie z dróg krajowych zostanie usuniętych 337 starych
i niewykorzystywanych masztów na urządzenia rejestrujące. 

 

 W ciągu najbliższych trzech miesięcy z poboczy dróg krajowych zniknie ponad 300 niewykorzystywanych masztów należących do GITD. Demontaż starej infrastruktury jest pierwszą fazą procesu unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Zgodnie
z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku[1], w najbliższych miesiącach wszystkie sprawne urządzenia rejestrujące będą posiadały jednolity, żółty kolor.

 W 2011 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął nadzór nad infrastrukturą fotoradarową należącą przedtem do Policji i GDDKiA. Znaczną jej część stanowiły puste maszty, które nie posiadały warunków technicznych do podłączenia urządzeń rejestrujących. Dlatego została podjęta decyzja o usunięciu tej części infrastruktury, której stan techniczny oraz lokalizacja, uniemożliwiły instalację urządzeń.

 Jednocześnie w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, we współpracy z Politechniką Gdańską i Krakowską, wytypowano, na podstawie badań, najbardziej niebezpieczne miejsca na polskich drogach, w których zlokalizowane będą fotoradary. 300 nowych urządzeń zostało rozmieszczonych w latach 2012-2013, kolejnych 100 zostanie zainstalowanych do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Docelowo wszystkie maszty stojące przy drogach zostaną oznaczone i będą posiadały sprawne urządzenia rejestrujące. Dzięki temu kierowcy zbliżający się do masztów będą zawsze wiedzieć, że muszą zachować ostrożność, gdyż instalacja została postawiona w miejscu szczególnie niebezpiecznym, a niedostosowanie prędkości jazdy do przepisów ruchu drogowego będzie zawsze skutkowało poważnymi konsekwencjami.

 

***

INFORMACJE O CANARD

 

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Została ona utworzona w celu prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym, m.in. w obszarze przestrzegania dopuszczalnej prędkości przez kierowców. Biuro rozpoczęło swoją działalność dnia 1 stycznia 2011 roku, a pół roku później zaczęły się kontrole z wykorzystaniem fotoradarów. Projekt pod nazwą „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS.08.00-00-030/12)
i realizowany będzie do końca 2015 roku. Celem działalności CANARD jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz redukcja liczby śmiertelnych ofiar wypadków, poprzez wdrożenie skutecznego i efektywnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W chwili obecnej Centrum zarządza 300 urządzeniami stacjonarnymi (tzw. fotoradarami) i 29 urządzeniami mobilnymi. Planowana do 2015 roku rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż 20 systemów kontroli wjazdu na czerwonym świetle.

 

Kontakt dla mediów:

 

media@gitd.gov.pl

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

 

 

 

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o fotoradarach w pigułce, czyli dni otwarte w CANARD

Już w najbliższy piątek i sobotę będziecie Państwo mieli okazję do odwiedzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dni otwarte CANARD skierowane do obecnych
i przyszłych kierowców pozwolą Wam poznać tajniki pracy instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie większością fotoradarów w Polsce. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zapraszamy w dniach 9 - 10 maja w godz. (pt. 8 - 18, sb. 10-18) na ulicę Przyczółkową 109 A
w Warszawie.

Spotkanie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

Od 1 maja obchodzimy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury
i Rozwoju wraz z partnerami, w tym Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i podległym mu - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - realizuje akcję informacyjną dotyczącą zmian, które nastąpiły w Polsce dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich. W ramach akcji wiele instytucji, w tym CANARD, organizuje dni otwarte.

W programie dnia znajdą się m.in. ekspozycja sprzętu wykorzystywanego przez GITD (m.in. samochodów, motocykli oraz urządzeń rejestrujących, czyli tzw. fotoradarów), prezentacja budowy i funkcjonowania systemu kontroli prędkości oraz punkt obsługi interesanta.

Ciekawostką w oczach przeciętnego użytkownika drogi będzie na pewno symulator dachowania. Dla najmłodszych przeprowadzimy lekcje tematyczne dotyczące prawidłowych zachowań na drodze, gry
i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Młodzi miłośnicy motoryzacji będą mogli poznać wnętrza pojazdów specjalistycznych i technicznych Inspekcji Transportu Drogowego.

 

Obchody 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej obejmują m.in.

  • Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci umożliwią zwiedzanie i zapoznanie się ze swoimi projektami. Goście będą mieli m.in. możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc, takich jak hale produkcyjne, kulisy teatrów czy wnętrza budowanej stacji metra. Organizowane będą pikniki rodzinne, warsztaty, pokazy naukowe, zmagania sportowe, rajdy rowerowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych.
  • Imprezy plenerowe - w ramach działania, we wszystkich województwach, 1 maja zostały zorganizowane imprezy plenerowe. Na warszawskim Podzamczu odbył się koncert w którym wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Ewa Farna, Zakopower i wielu innych znanych artystów.

Informacje o wszystkich działaniach podejmowanych w ramach akcji z okazji 10 - lecia członkostwa w UE znajdują się na stronie www.10latwUE.pl .

10 lat w UE - piknik tematyczny w łódzkiej Manufakturze z udziałem GITD

Z okazji 10 rocznicy wejścia Polski do UE oraz w związku z promocją projektów zrealizowanych na terenie województwa łódzkiego Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień serdecznie zaprasza na VI Piknik Funduszy Europejskich, który odbędzie się 1 maja 2014 r. na Rynku Manufaktury w Łodzi i trwać będzie od 12:00 do 22:00. Wśród takich atrakcji jak koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej, dla odwiedzających przygotowane będą m.in. Strefa Bezpieczeństwa - z ekspozycją sprzętu używanego przez GITD oraz innych partnerów Pikniku a także Strefa informacji o Funduszach Europejskich. Najmłodsi odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w licznych konkursach i quizach prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Serdecznie zapraszamy !

Program Pikniku

Strona Organizatora

 

 

Oświadczenie ws. nagrania pojazdu GITD

W związku z otrzymaniem nagrania pojazdu GITD, którego kierujący prawdopodobnie złamał przepisy ruchu drogowego informujemy, że:

1.GITD podjęło natychmiastowe działania mające na celu ustalenie, kto z pracowników kierował pojazdem służbowym uwiecznionym na przesłanym nagraniu
2.W stosunku do pracownika zostanie w trybie pilnym wszczęte postępowanie dyscyplinarne
3.Biuro Spraw Wewnętrznych GITD przeprowadzi osobne czynności wyjaśniające w związku z popełnionym wykroczeniem

Ponadto zachęcamy do obejrzenia rozmowy z dyrektorem CANARD Marcinem Fliegerem w TVN24 na temat konsekwencji tego zdarzenia

http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/dyscyplinarka-i-zgloszenie-na-policje-po-rajdzie-pracownika-inspekcji-transportu-drogowego,972068.html?playlist_id=16476