Wpisy oznaczone tagiem canard .

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu majowego

Razem z życzeniami udanego wypoczynku podczas nadchodzącego „długiego weekendu” przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na drogach oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Z uwagi na spodziewane pogorszenie warunków atmosferycznych oraz większą niż zazwyczaj liczbę pojazdów, poruszających się po drogach, apelujemy o rozsądną jazdę, a w szczególności o respektowanie limitów prędkości.

Przypominamy, że według danych Komendy Głównej Policji podczas ubiegłorocznego weekendu majowego miało miejsce 369 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 457 zostało rannych. Wszystkim kierowcom, ich pasażerom oraz pieszym życzymy, by z tegorocznej majówki wrócili cali i zdrowi.

Życzenia świąteczne

GITD podczas targów Absolvent Talent Days 2015

W dniach 18 – 19 marca br. odbyła się trzecia edycja znanych i prestiżowych targów praktyk i pracy – Absolvent Talent Days 2015. Na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkali się przedstawiciele pracodawców i potencjalni pracownicy. Pośród wielu firm i przedsiębiorstw z całego świata podczas niniejszej edycji, sektor publiczny reprezentowany był przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W ramach stoiska GITD, odwiedzający mieli możliwość dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego, jak również uzyskać szczegółowe informacje dotyczące specyfiki pracy jednostki administracji publicznej oraz dostępnych możliwości odbycia staży i praktyk w urzędzie państwowym w niemal wszystkich dziedzinach – od kwestii prawnych, przez administrację, aż po informatykę i łączność. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja Inspekcji, w tym jedno ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących, czyli tzw. fotoradar. Dla zainteresowanych dostępne były także różnorodne zadania, które należało wykonać w alkogooglach, uświadamiających jaki wpływ na czas reakcji i koordynację ruchową ma alkohol.

Dzięki temu odwiedzający mieli okazję zdobyć cenną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Targi Absolvent Talent Days 2015 odwiedziło niemal 16 tys. osób. Obecność GITD stworzyła dla uczestników tego wydarzenia możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania instytucji publicznej oraz uzyskania informacji na temat ewentualnego podjęcia praktyk w Inspekcji.

 

Bezpieczeństwo w okresie ferii zimowych

Tegoroczną zimę cechują relatywnie wysokie temperatury oraz niewielkie opady śniegu, niemniej trudne do przewidzenia zmiany pogody, obfite deszcze i przymrozki, wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w zakresie przestrzegania limitów prędkości. Kierowcy aut osobowych powinni również brać pod uwagę kwestie związane z obecnością na drogach dużej liczby autokarów, przewożących dzieci i młodzież do miejsc ich zimowego wypoczynku. W czasie ubiegłorocznych ferii na terenie całego kraju kierujący autobusami innymi niż pojazdy komunikacji miejskiej uczestniczyli w 229 kolizjach oraz 29 wypadkach, w których zginęło 5 osób, a kolejnych 44 zostało rannych [1]. Warto zwrócić uwagę, że sprawcami jedynie 8 spośród tych tragicznych zdarzeń byli kierowcy autokarów [2]. Dlatego, szczególnie podczas wyprzedzania większego pojazdu, należy zachować nadzwyczajną ostrożność, gdyż przy złych warunkach atmosferycznych, manewr ten może się okazać fatalny w skutkach.

Oprócz tego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, warto pamiętać o:

• Zmianie opon na zimowe oraz wyposażeniu auta w łańcuchy na koła, zwłaszcza podczas podróży w górzystym terenie

• Konieczności zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu

• Ostrożnym przyspieszaniu i zwalnianiu, tak by uniknąć poślizgu

• Właściwym korzystaniu z systemów wspomagających samochodu (np. ABS/ESP), które na śliskiej nawierzchni działają inaczej niż na suchej i nigdy w 100% nie zniwelują skutków niedostosowanej do warunków techniki jazdy

• Podczas zjazdu ze wzniesień – o konieczności jazdy z jak najniższą prędkością, tak by podczas poślizgu nie utracić kontroli nad pojazdem

• Sprawdzeniu sprawności oświetlenia samochodu, a także poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych – m.in. hamulcowego czy do spryskiwaczy

 

[1] Statystyki Komendy Głównej Policji;

[2] Ibid.

CANARD testuje Odcinkowy Pomiar Prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym rozpoczęło testy Odcinkowego Pomiaru Prędkości (OPP). Jeżeli urządzenia pomyślnie przejdą próby, do 2015 roku 29 odcinków na polskich drogach zostanie objętych monitoringiem OPP.


Odcinkowy Pomiar Prędkości jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, stosowanym w krajach Unii Europejskiej już od kilkunastu lat. Jedną z jego kluczowych zalet jest wymuszanie na kierowcach przestrzegania dopuszczalnej prędkości na całej długości kontrolowanego odcinka. Wpływa to na istotną poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanego odcinka drogi.


Uruchomienie Odcinkowego Pomiaru Prędkości jest jednym z kluczowych elementów budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Warto  podkreślić, że będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w naszym kraju, dlatego szczególny nacisk położyliśmy na dobór miejsc instalacji, a dostawcom stawiamy bardzo wysokie wymagania jakościowe. Jestem przekonany, że w Polsce - podobnie jak w innych krajach - Odcinkowy Pomiar Prędkości przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Marcin Flieger, Dyrektor CANARD.


Celem testów Odcinkowego Pomiaru Prędkości jest sprawdzenie zgodności parametrów urządzeń rejestrujących z danymi zadeklarowanymi w ofercie, złożonej przez potencjalnego wykonawcę. Podczas prób analizowane będą nie tylko parametry związane z pomiarem prędkości, lecz także  trafność w odczycie numerów tablic rejestracyjnych oraz rozpoznawaniu kategorii i marki pojazdów. Urządzenia mają za zadanie wykrywać samochody na całej szerokości jezdni, a wykonywane przez nie zdjęcia powinny cechować się bardzo wysokim poziomem szczegółowości. Dla uzyskania statystycznie wiarygodnego wyniku, testy przeprowadzone zostaną na próbie 1200 pojazdów.

 

Przykłady skuteczności OPP w krajach Unii Europejskiej

Włochy


Odcinkowy Pomiar Prędkości od 2005 roku działa we Włoszech pod nazwą „Tutor”.
Jego funkcjonowanie zaowocowało zmniejszeniem liczby wypadków o 19%, a także 27% spadkiem liczby rannych oraz
o 51% niższymi statystykami zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym na odcinkach objętych kontrolą1

Austria


Na odcinku 2150 m drogi A22 w wiedeńskim tunelu Kaisermühlen w czasie 10-letniego okresu stosowania Odcinkowego Pomiaru Prędkości nie wydarzył się ani jeden wypadek śmiertelny2.

Holandia


Odcinkowy Pomiar Prędkości stosowany jest na większości ruchliwych autostrad w okolicach Amsterdamu, Utrechtu, Hagi i Rotterdamu. Na autostradzie A13 z Hagi do Rotterdamu po instalacji systemu w 2002 roku, jedynie 0,5% kierujących przekraczało dozwoloną prędkość, , a liczba wypadków na monitorowanym odcinku spadła o 47%3.

 

 

 

1 Źródło: SICVe Safety Tutor

2 Źródło: ASFiNAG

3 Źródło: ETSC

— 5 Pozycji na stronę
Wyświetlanie 1 - 5 z 24 rezultatów.