Brak dostępu do platformy eBOK

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w związku z ograniczonym dostępem do elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), do dnia 15 kwietnia 2015 r. mogą wystąpić problemy podczas korzystania z platformy eBOK. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

Życzenia świąteczne

GITD podczas targów Absolvent Talent Days 2015

W dniach 18 – 19 marca br. odbyła się trzecia edycja znanych i prestiżowych targów praktyk i pracy – Absolvent Talent Days 2015. Na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkali się przedstawiciele pracodawców i potencjalni pracownicy. Pośród wielu firm i przedsiębiorstw z całego świata podczas niniejszej edycji, sektor publiczny reprezentowany był przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W ramach stoiska GITD, odwiedzający mieli możliwość dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego, jak również uzyskać szczegółowe informacje dotyczące specyfiki pracy jednostki administracji publicznej oraz dostępnych możliwości odbycia staży i praktyk w urzędzie państwowym w niemal wszystkich dziedzinach – od kwestii prawnych, przez administrację, aż po informatykę i łączność. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja Inspekcji, w tym jedno ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących, czyli tzw. fotoradar. Dla zainteresowanych dostępne były także różnorodne zadania, które należało wykonać w alkogooglach, uświadamiających jaki wpływ na czas reakcji i koordynację ruchową ma alkohol.

Dzięki temu odwiedzający mieli okazję zdobyć cenną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Targi Absolvent Talent Days 2015 odwiedziło niemal 16 tys. osób. Obecność GITD stworzyła dla uczestników tego wydarzenia możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania instytucji publicznej oraz uzyskania informacji na temat ewentualnego podjęcia praktyk w Inspekcji.

 

Brak wyobraźni za kierownicą – alarmujące wyniki kontroli drogowej

W dniach 5-6 marca 2015 r., inspektorzy Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Delegatury Terenowej GITD z Wrocławia podczas pełnienia swojej służby odnotowali dwa przypadki skrajnej nieodpowiedzialności, jaką wykazali się kierujący pojazdami . Najbardziej zatrważającym jest fakt, że w obu sytuacjach kierowcy znajdowali się pod wpływem alkoholu.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce 5 marca 2015 r., kiedy to inspektorzy, pełniąc służbę na drodze krajowej nr 36, zdecydowali się zatrzymać do kontroli drogowej ciągnik samochodowy marki Mercedes-Benz z naczepą ciężarową. Podczas pobierania dokumentów od kierującego, uwagę inspektorów przykuła obecność puszek po piwie, które leżały wewnątrz kabiny pojazdu. W związku z podejrzeniem, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, przeprowadzono badanie trzeźwości urządzeniem AlcoTrue. Wynik testu niestety okazał się być pozytywny - 0.33 mg/ml (ok 0.7 promila). Nietrzeźwego kierującego niezwłocznie przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.

Nazajutrz, tj. 6 marca 2015 r. inspektorzy wykonywali natomiast czynności kontrolne nieoznakowanym pojazdem na terenie Wrocławia. Około godziny 7:00 ich uwagę zwrócił samochód osobowy marki Ford, który w trakcie poruszania się ul. Krakowską, nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej. Inspektorzy natychmiast zatrzymali pojazd w celu przeprowadzenia kontroli drogowej. Po rutynowym badaniu stanu trzeźwości, okazało się, że kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu (0.20 mg/ml). Nie było to jednak jedyne przewinienie jakiego dopuścił się wspomniany kierowca Forda. Podczas kontroli inspektorzy ujawnili, że nie posiada on wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami - trzy lata temu zostały mu one cofnięte ze względu na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Ponadto kontrolowany pojazd nie był ubezpieczony. W związku z ujawnionymi naruszeniami przepisów, inspektorzy zdecydowali się skierować przeciwko kierowcy Forda wniosek o ukaranie do Sądu.

Mimo licznych kampanii informacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wielu kierowców nadal zdaje się nie zauważać problemu jakim jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, ryzykując zdrowie i życie nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym ponownie apelujemy o zdrowy rozsądek oraz trzeźwe myślenie.

Bezpieczeństwo w okresie ferii zimowych

Tegoroczną zimę cechują relatywnie wysokie temperatury oraz niewielkie opady śniegu, niemniej trudne do przewidzenia zmiany pogody, obfite deszcze i przymrozki, wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w zakresie przestrzegania limitów prędkości. Kierowcy aut osobowych powinni również brać pod uwagę kwestie związane z obecnością na drogach dużej liczby autokarów, przewożących dzieci i młodzież do miejsc ich zimowego wypoczynku. W czasie ubiegłorocznych ferii na terenie całego kraju kierujący autobusami innymi niż pojazdy komunikacji miejskiej uczestniczyli w 229 kolizjach oraz 29 wypadkach, w których zginęło 5 osób, a kolejnych 44 zostało rannych [1]. Warto zwrócić uwagę, że sprawcami jedynie 8 spośród tych tragicznych zdarzeń byli kierowcy autokarów [2]. Dlatego, szczególnie podczas wyprzedzania większego pojazdu, należy zachować nadzwyczajną ostrożność, gdyż przy złych warunkach atmosferycznych, manewr ten może się okazać fatalny w skutkach.

Oprócz tego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, warto pamiętać o:

• Zmianie opon na zimowe oraz wyposażeniu auta w łańcuchy na koła, zwłaszcza podczas podróży w górzystym terenie

• Konieczności zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu

• Ostrożnym przyspieszaniu i zwalnianiu, tak by uniknąć poślizgu

• Właściwym korzystaniu z systemów wspomagających samochodu (np. ABS/ESP), które na śliskiej nawierzchni działają inaczej niż na suchej i nigdy w 100% nie zniwelują skutków niedostosowanej do warunków techniki jazdy

• Podczas zjazdu ze wzniesień – o konieczności jazdy z jak najniższą prędkością, tak by podczas poślizgu nie utracić kontroli nad pojazdem

• Sprawdzeniu sprawności oświetlenia samochodu, a także poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych – m.in. hamulcowego czy do spryskiwaczy

 

[1] Statystyki Komendy Głównej Policji;

[2] Ibid.