Powrót

CANARD na konferencji TISPOL

W dniach 30 września-1 października br. przedstawiciele CANARD wzięli udział w corocznej konferencji TISPOL (European Traffic Police Network), odbywającej się pod hasłem: Road Safety in Europe – Achieving the 2020 Target. Spotkanie było okazją nie tylko do wymiany dotychczasowych doświadczeń, lecz również do zapoznania się z najnowszymi badaniami oraz najlepszymi praktykami z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach otwarcia konferencji jej uczestnicy wysłuchali wystąpienia p. Siobhán O’Brien z Irlandii, która w młodości uległa ciężkiemu wypadkowi drogowemu, zmieniającemu całkowicie jej dotychczasowe życie. Kobieta ta doznając ciężkich obrażeń ciała do dziś musi zmagać się z konsekwencjami swojej niepełnosprawności. Historia p. O’Brien, podczas której nie obyło się bez łez, stanowiła z jednej strony przestrogę przed tragicznymi skutkami wypadków drogowych, z drugiej zaś ukazywała, jak wiele jest wciąż do zrobienia po stronie nie tylko służb, ale również uczestników ruchu drogowego – w ich głowach i mentalności, aby uczynić europejskie drogi bezpieczniejszymi.
Podczas kolejnych sesji prelegenci poruszali istotne kwestie, a jednymi z najważniejszych tematów były: uchwalenie nowej dyrektywy w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów (w tym problem kierowców w podeszłym wieku), elementy wpływające na rozproszenie uwagi kierujących, a także najnowsze rozwiązania technologiczne (w tym ITS) wspierające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeden z referatów dotyczył również zmęczenia za kierownicą, czyli zagadnienia szczególnie istotnego dla zawodowych kierowców. Badania w tym zakresie wskazują, iż deficyt snu pod względem wpływu na kierującego pojazdem jest porównywalny do spożycia przez niego znacznej dawki alkoholu.