Powrót

Brak wyobraźni za kierownicą – alarmujące wyniki kontroli drogowej

W dniach 5-6 marca 2015 r., inspektorzy Wydziału Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Delegatury Terenowej GITD z Wrocławia podczas pełnienia swojej służby odnotowali dwa przypadki skrajnej nieodpowiedzialności, jaką wykazali się kierujący pojazdami . Najbardziej zatrważającym jest fakt, że w obu sytuacjach kierowcy znajdowali się pod wpływem alkoholu.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce 5 marca 2015 r., kiedy to inspektorzy, pełniąc służbę na drodze krajowej nr 36, zdecydowali się zatrzymać do kontroli drogowej ciągnik samochodowy marki Mercedes-Benz z naczepą ciężarową. Podczas pobierania dokumentów od kierującego, uwagę inspektorów przykuła obecność puszek po piwie, które leżały wewnątrz kabiny pojazdu. W związku z podejrzeniem, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, przeprowadzono badanie trzeźwości urządzeniem AlcoTrue. Wynik testu niestety okazał się być pozytywny - 0.33 mg/ml (ok 0.7 promila). Nietrzeźwego kierującego niezwłocznie przekazano funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.

Nazajutrz, tj. 6 marca 2015 r. inspektorzy wykonywali natomiast czynności kontrolne nieoznakowanym pojazdem na terenie Wrocławia. Około godziny 7:00 ich uwagę zwrócił samochód osobowy marki Ford, który w trakcie poruszania się ul. Krakowską, nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej. Inspektorzy natychmiast zatrzymali pojazd w celu przeprowadzenia kontroli drogowej. Po rutynowym badaniu stanu trzeźwości, okazało się, że kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu (0.20 mg/ml). Nie było to jednak jedyne przewinienie jakiego dopuścił się wspomniany kierowca Forda. Podczas kontroli inspektorzy ujawnili, że nie posiada on wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami - trzy lata temu zostały mu one cofnięte ze względu na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Ponadto kontrolowany pojazd nie był ubezpieczony. W związku z ujawnionymi naruszeniami przepisów, inspektorzy zdecydowali się skierować przeciwko kierowcy Forda wniosek o ukaranie do Sądu.

Mimo licznych kampanii informacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wielu kierowców nadal zdaje się nie zauważać problemu jakim jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, ryzykując zdrowie i życie nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym ponownie apelujemy o zdrowy rozsądek oraz trzeźwe myślenie.