Powrót „Z kulturą w drodze” – wspólna akcja GITD i MKiDN

Ikona artykułu

Drogowy Savoir-vivre to element bezpieczeństwa ruchu drogowego i o jego poprawę będą wspólnie zabiegać ludzie świata kultury i specjaliści ds. bezpieczeństwa. 25 lipca 2018 r. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zainaugurowali akcję   „Z kulturą w drodze".

 

Zobacz relację z konferencji rozpoczynającej akcję „Z kulturą w drodze" : https://youtu.be/9eDrE7M_T2Y

 

Zwolnij, ustąp, zachowaj rozwagę! – tak powinno być, a jak jest?

 

32760 wypadków, 2831 ofiar śmiertelnych, 39466 rannych – to tragiczny bilans drogowych zdarzeń, do których doszło tylko w ubiegłym roku. Przyczyny? Średnio, co do 4 wypadku doszło z powodu  nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierujących, przyczyną co 4 była  nadmierna prędkość, a co 8 wypadek spowodowali kierujący nie ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. To przede wszystkim człowiek i jego zachowanie decyduje o tym, czy na polskich drogach będzie bezpieczniej.

 

Mimo, że rok 2017 był najbezpieczniejszym rokiem na drogach od ponad 20 lat, między innymi dzięki działaniom wielu instytucji w tym Ministerstwa Infrastruktury, Inspekcji Transportu Drogowego, Policji to jeszcze jest naprawdę dużo do zrobienia. To od nas samych zależy bezpieczeństwo na polskich drogach, dlatego dzisiaj wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczynamy wspólną akcję „ Z kulturą w drodze" – powiedział Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego.

 

Kwestia kultury to istotny element bezpieczeństwa na drodze, szacunek do innych uczestników ruchu przynosi wymierne efekty i dzisiaj musimy propagować ten styl życia, nie tylko styl jazdy, ale wzajemną kulturę, wzajemny szacunek wynikający z kulturalnej jazdy, dziś musimy siebie chronić, siebie nawzajem. Kulturalne zachowanie kierowcy powinno niwelować zagrożenia, albo sprowadzać je do absolutnego minimum. Dlatego też podejmujemy wysiłki takie jak dzisiejsze przedsięwzięcie, które nie tylko na dzień św. Krzysztofa, ale i na kolejne dni, kolejne tygodnie, miesiące będzie naszym motto – „Z kulturą w drodze" – podkreślił w trakcie uroczystej inauguracji akcji Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury.

 

„Z kulturą w drodze" – dobre maniery na drodze to profesjonalizm i bezpieczeństwo

 

Projekt „Z Kulturą w drodze", którego pomysłodawcą jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego, celowo rozpoczyna się w wakacje. To okres, kiedy zdecydowanie rośnie ruch na drogach, ale i rośnie liczba wypadków.

Celem akcji jest propagowanie kulturalnych zachowań, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

„Zależy nam na tym żebyśmy poruszali się na drogach z większą dozą kultury, tzn. z większą życzliwością, ze świadomością tego, że nie jesteśmy na drodze sami, że kultura to jest przede wszystkim zdolność do samoograniczania się do tego, żeby nie być agresywnym, żeby zawsze pamiętać, że na drodze może wydarzyć się coś niespodziewanego. Apelujemy do wszystkich żebyśmy bardziej odpowiedzialni, życzliwi wobec innych użytkowników. To jest nasz wspólny interes, wszyscy powinniśmy być świadomi zagrożeń i jednocześnie starać się temu przeciwdziałać – co wiele instytucji zresztą robi, ale bez pewnych wzorców kulturowych, wzorców zachowań, pewnego zwyczaju kulturalnej jazdy nie pokonamy trudności i nie podniesiemy bezpieczeństwa – powiedział w trakcie konferencji Piotr Gliński Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aby przykuć uwagę kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych, o dobrych manierach na drodze będą mówić wspólnie z GITD i MKiDN, przedstawiciele świata kultury. Cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe rozpoczyna publikacja rozmowy prof. Piotra Glińskiego – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Alvina Gajadhura – Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Kolejne filmy będą pojawiały się cyklicznie, będziemy angażować w nie  znanych aktorów filmowych i teatralnych, którzy będą apelowali o bezpieczeństwo na polskich drogach. Filmy będą udostępniane w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, tak aby docierały do jak największej liczby osób, po to aby na polskich drogach było bezpiecznie. Wzajemny szacunek i zrozumienie są niezbędne aby poprawić bezpieczeństwo podkreślał  Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Moja nierozwaga, mój błąd, brak poszanowania dla ogólnych zasad może skutkować dla innych tragicznie. Mój wniosek jest taki, i dlatego chętnie przyłączam się do tej akcji, że jeżeli komukolwiek mogę zwrócić uwagę, do  czegokolwiek się przyczynić to dochodzę do takiej refleksji, że jak wsiądę dziś do samochodu to potrzebne są moje nogi, ręce, mój refleks, moja głowa, ale też żeby nie zapomnieć o sercu dla innych – powiedział Dariusz Kowalski aktor teatralny i filmowy, który uczestniczy w akcji               „Z kulturą w drodze".

 

Szanuj, nie bądź egoistą! – Katalog Kultury W Drodze

 

Jazda na suwak, zachowanie bezpiecznej odległości, przepisowa prędkość, korytarze życia, rozsądek i przewidywalność reakcji, właściwe sygnalizowanie wykonywanych manewrów, wzajemna pomoc i szacunek … Jakie dobre praktyki stosują kierowcy na co dzień? Z jakimi przypadkami kultury w drodze spotykają się jej użytkownicy? Jakich właściwych zachowań oczekują od innych? O tym uczestnicy ruchu drogowego mogą informować organizatorów akcji przekazując informacje i materiały na adres email: info@gitd.gov.pl. Na podstawie przesłanych materiałów zostanie stworzony i opublikowany na zakończenie akcji Katalog Kultury W Drodze.

 

Ile powinniśmy przeznaczyć na kulturę?

 

100% kultury i zaangażowania! Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego kierując się zasadami, dobrymi manierami, przepisami wpływają na poprawę bezpieczeństwo na drogach, a wypracowanie właściwych zachowań nie musi być przeliczane na złotówki, wystarczą chęci i dobre nawyki. GITD oraz MKiDN z akcją „Z kulturą w drodze" będą obecne do jesieni.

Materiały filmowe do pobrania: I odcinek „Z kulturą w drodze" https://youtu.be/p3nuYz9yocM