Blogi

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W PIKNIKU „BEZPIECZNE WAKACJE”

Serdecznie dziękujemy za udział w niedzielnym pikniku rodzinnym „Bezpieczne Wakacje”. Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami oraz pozostałymi współorganizatorami wydarzenia był dla Państwa zarówno przyjemny jak i pouczający. Liczymy, że w przyszłości jeszcze nie raz będziemy mieli możliwość spotkać się z Państwem na podobnych imprezach.

Piknik rodzinny „Bezpieczne Wakacje” organizowany wspólnie z Wojewodą Mazowieckim i spółką PL.2012 odbył się 22 czerwca w Warszawie u podnóża korony Stadionu Narodowego. Wydarzenie poświęcone było kwestii bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a udział w nim wzięły różnorodne służby oraz instytucje, które na co dzień są zaangażowane w jego zapewnienie.

W ramach pikniku zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dostępnych było wiele atrakcji oraz zajęć edukacyjnych. Goście mogli m.in. skorzystać z porad specjalistów w zakresie bezpieczeństwa, zobaczyć profesjonalne wyposażenie służb, w tym także Inspekcji Transportu Drogowego, czy wziąć udział w rozmaitych warsztatach i szkoleniach. Ponadto odbyły się pokazy sprzętu ratownictwa technicznego i chemicznego, pokazy ratownictwa medycznego oraz liczne konkursy i zabawy dla dzieci. Odwiedzający zobaczyli też symulator zderzeń oraz dachowania, a także mobilne stanowisko zarządzania kryzysowego.

Zachęcamy też do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową z pikniku.

         

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE PODCZAS DŁUGIEGO WEEKENDU

Szanowni Państwo,


w związku ze zbliżającym się długim weekendem i spodziewanym dużym natężeniem ruchu drogowego, chcielibyśmy zwrócić Państwa szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa podczas podróży. Statystyki zdarzeń drogowych z zeszłorocznego długiego weekendu są porażające. W ciągu czterech dni (30.05–2.06.2013 r.) na polskich drogach doszło do 409 wypadków, w których zginęło 35 osób. Dlatego chcielibyśmy zaapelować do wszystkich kierowców o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego podczas nadchodzących dni. Szczególną wagę kierujący pojazdami powinni przywiązać do przestrzegania limitów prędkości, gdyż ich bagatelizowanie w największej mierze przyczynia się do występowania niebezpiecznych zdarzeń.


Życzymy przy tym Państwu korzystnych warunków na drodze oraz udanego i spokojnego wypoczynku w gronie najbliższych.


Dyrekcja i pracownicy CANARD

GITD rozpoczyna unifikację systemu fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczyna proces modernizacji i unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Działanie to wpisuje się w strategię rozwoju budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
W pierwszej fazie z dróg krajowych zostanie usuniętych 337 starych
i niewykorzystywanych masztów na urządzenia rejestrujące. 

 

 W ciągu najbliższych trzech miesięcy z poboczy dróg krajowych zniknie ponad 300 niewykorzystywanych masztów należących do GITD. Demontaż starej infrastruktury jest pierwszą fazą procesu unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Zgodnie
z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku[1], w najbliższych miesiącach wszystkie sprawne urządzenia rejestrujące będą posiadały jednolity, żółty kolor.

 W 2011 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął nadzór nad infrastrukturą fotoradarową należącą przedtem do Policji i GDDKiA. Znaczną jej część stanowiły puste maszty, które nie posiadały warunków technicznych do podłączenia urządzeń rejestrujących. Dlatego została podjęta decyzja o usunięciu tej części infrastruktury, której stan techniczny oraz lokalizacja, uniemożliwiły instalację urządzeń.

 Jednocześnie w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, we współpracy z Politechniką Gdańską i Krakowską, wytypowano, na podstawie badań, najbardziej niebezpieczne miejsca na polskich drogach, w których zlokalizowane będą fotoradary. 300 nowych urządzeń zostało rozmieszczonych w latach 2012-2013, kolejnych 100 zostanie zainstalowanych do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Docelowo wszystkie maszty stojące przy drogach zostaną oznaczone i będą posiadały sprawne urządzenia rejestrujące. Dzięki temu kierowcy zbliżający się do masztów będą zawsze wiedzieć, że muszą zachować ostrożność, gdyż instalacja została postawiona w miejscu szczególnie niebezpiecznym, a niedostosowanie prędkości jazdy do przepisów ruchu drogowego będzie zawsze skutkowało poważnymi konsekwencjami.

 

***

INFORMACJE O CANARD

 

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Została ona utworzona w celu prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym, m.in. w obszarze przestrzegania dopuszczalnej prędkości przez kierowców. Biuro rozpoczęło swoją działalność dnia 1 stycznia 2011 roku, a pół roku później zaczęły się kontrole z wykorzystaniem fotoradarów. Projekt pod nazwą „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS.08.00-00-030/12)
i realizowany będzie do końca 2015 roku. Celem działalności CANARD jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz redukcja liczby śmiertelnych ofiar wypadków, poprzez wdrożenie skutecznego i efektywnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W chwili obecnej Centrum zarządza 300 urządzeniami stacjonarnymi (tzw. fotoradarami) i 29 urządzeniami mobilnymi. Planowana do 2015 roku rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż 20 systemów kontroli wjazdu na czerwonym świetle.

 

Kontakt dla mediów:

 

media@gitd.gov.pl

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

 

 

 

CANARD świętowało 10 lat w Unii Europejskiej

Lekcje z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, edukacyjna gra z nagrodami dla dzieci, ekspozycja samochodów do kontroli prędkości, symulator dachowania, a także symulator nauki jazdy. Piątek i sobota przebiegły w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pod znakiem Dni Otwartych z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Od 1 do 11 maja z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do UE placówki, które przy realizacji swoich projektów korzystały z funduszy unijnych, otworzyły drzwi dla wszystkich zainteresowanych. 9 i 10 maja Dni Otwarte zorganizowane zostały w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W siedzibie CANARD w Warszawie przy ul. Przyczółkowej 109 A na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Najmłodsi mogli wziąć udział w lekcjach na temat prawidłowego zachowania na drodze oraz w przygotowanych przez pracowników GITD grach edukacyjnych. Ponadto mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenki „Żółty Radarek” dziecięcego zespołu Punkciki, który odwiedził nas
w sobotę. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły jednak pojazdy specjalistyczne, służące do kontroli prędkości oraz inne urządzenia udostępnione zwiedzającym.

Nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Mogli oni wypróbować symulator dachowania i w bezpiecznych warunkach, pod okiem ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego, sprawdzić jak istotne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe zapinanie pasów. Dodatkowo przygotowano tor przeszkód, który można było pokonać w alkogoglach

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o fotoradarach w pigułce, czyli dni otwarte w CANARD

Już w najbliższy piątek i sobotę będziecie Państwo mieli okazję do odwiedzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dni otwarte CANARD skierowane do obecnych
i przyszłych kierowców pozwolą Wam poznać tajniki pracy instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie większością fotoradarów w Polsce. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zapraszamy w dniach 9 - 10 maja w godz. (pt. 8 - 18, sb. 10-18) na ulicę Przyczółkową 109 A
w Warszawie.

Spotkanie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

Od 1 maja obchodzimy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury
i Rozwoju wraz z partnerami, w tym Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i podległym mu - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - realizuje akcję informacyjną dotyczącą zmian, które nastąpiły w Polsce dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich. W ramach akcji wiele instytucji, w tym CANARD, organizuje dni otwarte.

W programie dnia znajdą się m.in. ekspozycja sprzętu wykorzystywanego przez GITD (m.in. samochodów, motocykli oraz urządzeń rejestrujących, czyli tzw. fotoradarów), prezentacja budowy i funkcjonowania systemu kontroli prędkości oraz punkt obsługi interesanta.

Ciekawostką w oczach przeciętnego użytkownika drogi będzie na pewno symulator dachowania. Dla najmłodszych przeprowadzimy lekcje tematyczne dotyczące prawidłowych zachowań na drodze, gry
i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Młodzi miłośnicy motoryzacji będą mogli poznać wnętrza pojazdów specjalistycznych i technicznych Inspekcji Transportu Drogowego.

 

Obchody 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej obejmują m.in.

  • Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci umożliwią zwiedzanie i zapoznanie się ze swoimi projektami. Goście będą mieli m.in. możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc, takich jak hale produkcyjne, kulisy teatrów czy wnętrza budowanej stacji metra. Organizowane będą pikniki rodzinne, warsztaty, pokazy naukowe, zmagania sportowe, rajdy rowerowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych.
  • Imprezy plenerowe - w ramach działania, we wszystkich województwach, 1 maja zostały zorganizowane imprezy plenerowe. Na warszawskim Podzamczu odbył się koncert w którym wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Ewa Farna, Zakopower i wielu innych znanych artystów.

Informacje o wszystkich działaniach podejmowanych w ramach akcji z okazji 10 - lecia członkostwa w UE znajdują się na stronie www.10latwUE.pl .

Wyświetlanie 1 - 5 z 31 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 7

O nas

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym jest częścią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odpowiedzialną za zarządzanie systemami automatycznej rejestracji wykroczeń.
 
Nasze dane teleadresowe są następujące:
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym
Główny Inspektorat Transportu Drogowego
ul. Przyczółkowa 109 A
02-968 Warszawa
Tel. (22) 22 04 500
Fax: (22) 22 04 599